Türkiye Antarktika’da üs kuruyor, yer penguenler adası

Ulaştırma Bakanlığı’nın desteğiyle Türkiye 2015’te Antarktika’da üs kuran 30. ülke olacak.

Yeri Antarktika ’ya yaptığı seyahatte Osman Atasoy penguenler adasına bayrak dikerek belirledi. Antarktika’da hizmet verecek Türk logolu özel gemiyi de İTÜ ’den Hamdi Sena Nomak tasarladı.

İlk kez 18 yıl önce gündeme gelen Antarktika’da Türk araştırma üssü (istasyon) kurulması hedefi için bilim politikası oluşturmak amacıyla bilim insanları biraraya geldi. Hürriyet'in haberine göre, Türkiye’nin de bölgede üs kurması ve bu amaçla kutup şartlarına dayanıklı ve donanımlı araştırma gemisinin inşası için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan söz alındığı, çalışmaların başladığı bildirildi.

İstanbul Üniversitesi adına çalıştayı düzenleyen Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Ülkemizin bilimde geldiği yer, her alanda araştırma yapabilecek bilim kadrolarının bulunması, bizlere Antarktika’da 2015 yılında bir Türk bilim üssü kurulması için ümit veriyor. Türkiye 18 yıldır imzaladığı Antarktika anlaşmasının hiç bir toplantısına katılmadı. Artık katılmalı” dedi. İTܒden yüksek gemi mühendisi Hamdi Sena Nomak, Türkiye’nin Antarktika’da kuracağı araştırma istasyonu için inşa edilecek kutup araştırma gemisinin özelliklerini anlattı.
Nomak’ın ekranda kendi tasarımı, Türk bayrağı logolu gemi büyük alkış aldı. “Uzaklar II” adlı teknesiyle Antarktika’ya yaptığı seyahatten yakın zamanda dönen denizci Osman Atasoy da, Türk üssü için yer belirleyip, bayrak diktiklerini söyledi.


NE İŞİMİZ VAR ANTARKTİKA’DA?


Çalıştayda “Ne işimiz var Antarktika’da?” başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Kemal Başlar ise şöyle konuştu: “Türkiye’nin Antarktika’da bir bilimsel araştırma üssü/istasyonu kurmasının gerekliliği konusunda, son zamanlarda gelen eleştirilerden birisi, ‘Ne işimiz var Antarktika’da!’dır. Öğrenilmişlik çaresizlik sendromunun en belirgin örneğidir bu. 780 bin kilometrekare büyüklüğünde bir akvaryumun içine kendini hapsetmiş bir kuşak var bizde; 2000’ler sonrası ortaya çıkan fırsatları görüp değerlendirmeyen.

Cumhuriyetin 90. yılının kutlanacağı 2013’te Türkiye’nin dış politika gündemine Antarktika’da bir Türk üssünün kurulması düşüncesinin girmesi gerekiyor. Bu gerekliliği doğuran çeşitli nedenler var. Başlıklarla vermek gerekirse; Antarktika’nın yönetimine dahil olup oy kullanma hakkı elde etmek, seçilecek üssün stratejik yerde olması ve bilimsel araştırma yapma zorunluluğu, dünyanın 17. büyük ekonomisi olmanın gerekleri, küresel bir güç olarak Türkiye ve prestij arayışları, Antarktika maden ve petrol rezervlerinin işletmeye açılma olasılığı, çevre korumaya katkıda bulunmak şeklinde sıralanabilir.”