İlaç içerken ülser olmayın

Antiromatizmal ilaçların, demir haplarının, özellikle de antibiyotiklerin az su ile ya da susuz yutulması veya gece yatmadan hemen önce alınması, yutma güçlüğü ile kendini gösteren ağrılı ülsere yol açabiliyor.

İlaç kullanımında su tüketiminin çok önemli yer tuttuğunu ifade eden Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Cem Cengiz, hem ilacın alımında hem de sonrasında bol su içilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Cengiz, ilaçların yetersiz su ile alınmasının özellikle yemek borusunda yara oluşmasına yol açabildiğine işaret etti.

"Tükürükle yutarım" şeklinde bir uygulamanın kesinlikle sakıncalı olduğunun altını çizen Cengiz, "Bazı ilaçlar yemek borusunda direk olarak mukozal hasar ve ülserlere neden olabilir. Bu yan etki ilk olarak tanımlanan ilaç potasyum klorid tabletleridir. Bunun dışında yemek borusunda direk hasar yaratan ilaçlar antibiyotikler, antiinflamatuvar (anti romatizmal) ilaçlar ve diğer ilaçlar şeklinde sınıflandırılır" diye konuştu.

Tetrasiklin grubu antibiyotikler ve özellikle doksisiklin grubunun yemek borusunda en sık hasar ve ülser yapan antibiyotikler olduğunu ifade eden Cengiz, bu grup antibiyotiklerin jinekoloji, üroloji, dermatoloji ve gastroenterolojide sıkça kullanıldığını belirtti. Cengiz, özellikle bu tür sağlık sorunlarında verilen antibiyotiklerin mutlaka bol su ile alınması ve alındıktan sonra yarım saat dik pozisyonda kalınması gerektiğini söyledi.