Kahve baş ağrısını önlüyor

Isırgan otu; başta saman nezlesi olmak üzere birçok alerjik duruma ve kansızlığa çok iyi geliyor. Günde bir-iki fincan kahve ise baş ağrısını önlüyor.

Gündelik yaşamda kullanılabilecek şifalı bitkilerle ilgili araştırmalar yapan Doç. Dr. Ayşe Emre'nin, 'Şifalı Bitkiler ve Vitaminler' adında bir kitabı var. Amerikan Kardiyoloji Koleji üyesi olan, yurt dışında ve yurt içinde 150 yayını bulunan Doç. Dr. Emre; vazgeçilmez hazine olarak gördüğü bitkilerle ilgili reçeteler verdi:

KASLARI GEVŞETMEK İÇİN...
Tıbbi yağlar; romatizmal ağrıları geçirmek, bölgesel kan dolaşımını artırmak ve kasları gevşetmek için cilde haricen uygulanır. Sıklıkla baharatlı bitkilerden (zencefil, kırmızı Şili biberi gibi); 1 ölçek kuru bitki/1 ölçek yağ dengesi korunarak hazırlanır. Örnek bir tıbbı yağ için gerekli malzemeler:
250 gr. kurutulmuş ya da 500 gr. taze bitki
750 ml. sızma zeytinyağı

İKİ YÖNTEMLE TIBİ YAĞ YAPIMI
Tıbbi yağ; sıcak ve soğuk yöntemler olarak iki farklı yöntemle hazırlanabilir.
Benmari usulü ile gerçekleştirilen sıcak yöntemle hazırlanması:
1 Kaynamış su dolu tencerenin üzerine cam bir kase yerleştirin. İnce kıyılmış bitkiyi ve yağı, cam kaseye döküp karıştırın. Ağzını kapatıp iki-üç saat ağır ağır kaynatın.
2 Karışımı ateşten alıp soğumaya bırakın. Tülbentten geçirip süzerek sürahiye boşaltın. Kasedeki karışımı iyice bastırıp bütün yağın çıkmasını sağlayın.
3 Yağı koyu cam şişelere boşaltın ve ağzını kapatın. Saklama koşulu: Ağzı kapalı, koyu cam şişelerde bir yıla kadar saklanabilir.
Soğuk yöntemle hazırlanması:
1 Bitkiyi cam kavanoza koyun. Yağı döküp kavanozun ağzını kapatın. İyice çalkalayın. Kavanozu güneş gören bir yere koyup altı hafta bekletin. Birkaç günde bir kavanozu güzelce çalkalayın.
2 Karışımı tülbentten süzerek bir kaba boşaltın.
3 Tülbenti sıkarak yağın çıkmasını sağlayın. Koyu cam şişelere boşaltıp ağzını kapatın.

ŞİŞKİNLİĞE KARŞI KARANFİL
Antiseptik, ağrı kesici, spazm çözücü etkileri olan karanfil; sindirim sorunlarında faydalıdır. Gaz ve şişkinliğe iyi gelir, bulantıyı önler, diş ağrılarını rahatlatır, ateşi düşürür, öksürüğü azaltır. Zihni ve bedeni uyarır, hafızayı güçlendirir, akneleri geçirir. Sivrisinek ve güve kovucu etkisi de vardır.
Karanfil, demlendikten sonra günde üç fincan içilebilir. Karanfil yağı ise ağrılı dişe veya aknelere uygulanabilir.

SOĞANIN DOĞAL ANTİBİYOTİK ETKİSİ VAR
Soğan: İdrar söktürücü ve iltihap giderici etkisi vardır. Soğuk algınlıklarını ve nezleyi geçirir, doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca kalp ve damarları korur. Suyu balla karıştırıldığında gribe iyi gelir.
zeytinyağı: Antioksidan olan zeytinyağı, Omega-3 deposudur. Kalp ve damar sağlığını korur. Besleyicidir, iyi kolesterolü yükseltir, iltihapları giderir.
Kahve: Algılama ve zihinsel performansı geçici süreliğine artırır. Sindirim sistemini uyarır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Baş ağrısını hafifletir. Günde bir-iki bardak filtre kahve, kişiyi gün boyu zinde tutar.
Mısır püskülü: İdrar yollarını ve mesanede oluşan iltihaplanmaları iyileştirir. Haşlanarak demlenir ve günde üçdört fincan içilebilir.

KARABİBER GAZA VE SIRT AĞRISINA İYİ GELİYOR!
Karabiber; sindirim sistemini uyarıcı, gaz ve şişkinlik giderici, sırt ağrısını rahatlatıcı (haricen uçucu yağ olarak) etkilere sahiptir.
Isırgan otu; başta saman nezlesi olmak üzere alerjik durumlara ve kansızlığa (adet kanamasına bağlı gelişen) iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, böcek ısırıklarını ve egzamayı iyileştirir. İdrar söktürücü, kanamaları durdurucu, saç güçlendirici etkisi vardır. Prostat büyümesini engeller.
Isırgan otunun kökleri kaynatılarak demlenir. Ihlamur, nane ve civanperçemiyle beraber kullanılabilir. Prostat büyümesini geriletmek için günde bir fincan içilir. Yapraklarıyla hazırlanan merhem, egzamaya sürülür. Saçlar yıkanırken deriye masajla uygulandığında; saçları gürleştirir. Isırgan otu, haricen sıyrıklara ve kesiklere de uygulanabilir.

İNCİR KABIZLIĞI ÖNLÜYOR
Armut: Antioksidan özellikleri olan iyi bir lif kaynağıdır. A, B ve C vitamini içerir.
Karpuz: İdrar söktürücü, gaz giderici, böbrekleri temizleyici etkiye sahiptir.
İncir: Lif bakımından zengin olduğu için bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir. Enerji verici özelliğe de sahiptir.
Balkabağı çekirdeĞi: Çinko ve selenyum deposudur. Erken safhalarında prostat büyümesini geriletir. İdrar söktürücü ve mesaneyi güçlendirici etkisi vardır. Bağırsak iltihaplarını giderir ve solucanları döker. Günde 30 gram balkabağı çekirdeği tüketilebilir.