Suriye sınırında hareketli hazırlık

Suriye sınırında sıfır noktada bulunan Kilis'te askeri birliklere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır birliklerine füze rampaları, tank ile zırhlı araçlar ve uçak savar bataryaların namluları Suriye'ye çevrildi.


Suriye sınırına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, tank, zırhlı araç, füze bataryaları ile obüs topları, Suriye sınırında sıfır noktaya konuşlandırıldı.

TSK tarafından Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki sınır birliklerine geçen yıl Stinger füzeleri ile uçaksavarlar takviye edilmişti.
Dün Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay'ından Kilis'teki sınır birliklerden M 113 zırhlı personel araçlarına ile askeri araçlar Suriye sınırındaki mevzilere girerek namlularını Suriye'ye çevirdi. M 113 zırhlı personel taşıyıcıların üzerine monteli Stingerlar (Atılgan) ile Land Rover Defender 130 tipi askeri ciplere monteli Stingerlar (Zıpkın) da sınır boylarına konuşlandırıldı. Füze rampaları, uçaksavarlar, zırhlı araçlar ile tankların namluları Suriye'ye çevrili şekilde hazır bekletiliyor.

Öte yandan, Kilis başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki sınır birliklerine batı illerinden ve tugay ve tümenlerden tank, askeri araç, son teknolojik cihazların kısa süre içerisinde gönderileceği öğrenildi.

HATAY'I "ATILGAN" VE "ZIPKIN" STİNGER FÜZELERİ KORUYACAK

Suriye'nin vurulmasının an meselesi haline geldiği dönemde, Türkiye - Suriye sınırında Reyhanlı üs bölgelerine stinger füzelerinin ateşlendiği Atılgan ve Zıpkın isimli Türk yapımı füze rampaları yerleştirildi.

ABD'nin her an vurma ihtimalinin güçlendiği Suriye tehditler savurmaya devam ederken, Türkiye sınırında bulunan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde tedbirler üst seviyeye çıkartıldı. Birliklerin kırmızı alarma geçtiği Reyhanlı'da sınırın sıfır noktalarında bulunan hudut tabur komutanlığına ve ilçe jandarma komutanlığına stinger füzelerini ateşleme özelliğine sahip Türk yapımı "Atılgan" ve "Zıpkın" füze rampaları yerleştirildi. Namluların Suriye hava sahasına doğru çevrildiği sınırda füze rampaları ateşlemeye hazır bekliyorlar.

Bugüne kadar yapılan tüm deneme atışlarında tam isabet kaydeden stinger sistemi Suriye ile yaşanan jet krizinin hemen ardından projesi tamamlandı. Son 5 stinger füzesi fırlatma rampası da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ASELSAN tarafından teslim edildi.
Zıpkın, sabit tesislerin ve askeri birliklerin korunması için geliştirildi.

Atılgan ise hareket halindeki zırhlı birliklerin havadan gelecek saldırılarda en güçlü kalkanı. Monte edildiği zırhlı ve paletli aracın durmasına gerek kalmadan ateş edebiliyor.

Sistem, radar ve gözle görülebilir hedeflere karşı da üzerindeki kamera sayesinde hedefe kitlenerek çalışıyor. Sistemin kullanılabilmesi için gün ışığı da şart değil. Gece koşullarında da hedefini tam isabetle buluyor.