PKK geri çekilmeyi durdurdu

KCK: "Hükümet adım atmadığı için çekilmeyi durdurduk. Ateşkes devam ediyor"PKK geçen hafta çekilmeyi durdurduklarını söylemişti. Ancak bu açıklama BDP tarafından 'resmi değil" denilerek yalanlanmıştı.

Bugün o 'resmi açıklama' geldi. KCK imzalı açıklamada Nevruz ile başlayan geri çekilmenin durdurulduğu duyuruldu.

'ÖRGÜTE KATILIMLAR OLDUĞU DOĞRU'

Buenos Aires dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan çözüm süreci ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, 'Çözüm sürecinde çok ciddi sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum. En önemlisi halk sürecin devamını istiyor. Bazı şehirlerde örgütün kendince ‘asayiş’ birimleri oluşturduğu iddiası gerçek ama bir kısım medya tarafından abartılıyor.

Örgüte bazı katılımlar olduğu da doğru ama bunun propagandasını yapıyorlar. Belki yerel seçimler öncesi bu devreyi, geçiş süreci gibi kullanmayı istiyorlar. KCK da bu şekilde çıkmıştı. Belediyelerin yasal imkânlarını gayriresmi yoldan kullanmaya başlamışlardı. Yargı devreye girdi. ' dedi.

AHMET TÜRK'TEN KCK YORUMU

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, KCK'nın 'geri çekilmeyi durdurduk' açıklaması hakkında konuştu. Türk, ''Geri çekilmenin durdurulması sürecin bittiği anlamına gelmiyor" dedi.