ABD Merkez Bankası toplantısı ne zaman?

Dünya piyasalarını uzun süredir meşgul eden ve merakla beklenen ABD Merkez Bankası toplantısı bugün TSİ 21.00'da başlayacak ve yarın sona erecek.

Toplantıdan çıkacak sonuçlarla ilgili olarak piyasalarda faiz ile ilgili değişiklik yönünde bir beklenti bulunmazken, varlık alım programının azaltılacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, FED'in aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını 10 milyar dolar azaltacağını düşünüyorlar.

DOLAR 2 LİRANIN ÜZERİNDE
Fed'in aşırı gevşek para politikasının devam edeceği beklentisi ve Suriye gerginliğinin azalmasıyla olan son üç haftanın en düşük seviyesi olan 1,99'un altına inmişti. Bugün ise dolar, Türk jetlerinin Suriye'ye ait bir helikopteri düşürdüğü haberiyle tekrar 2 liranın üzerine çıktı.

ALTINDA SON DURUM NE?
Bugün başlayacak FED toplantısı öncesi altın, 5 haftanın en düşük noktasına yakın. Dün 1,303.43 dolar ile 8 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi göre altın bugün sabah saatlerinde 1.314 dolar civarında seyrediyor.

ASYA BORSALARI FED ÖNCESİ GERİLEDİ
Asya borsaları, bugün başlayacak ve yarın açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı kararları öncesinde, Hindistan hariç satış ağırlıklı seyretti. Fed'in bugün başlayan ve yarın kararlarını açıklayacağı toplantısından, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımının azaltılmasına yönelik karar alınması ihtimali, Asya borsalarında düşüşlere neden oldu. Çin'de Şangay bileşik endeksi yüzde 2.1 oranında sert düşerek, son 10 günün en düşüğü 2.185 puandan kapandı.

BORSA GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI
Borsa İstanbul güne 155 puanlık düşüşle 74.102 puandan başladı.
Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışına göre ortalama yüzde 0,21 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 0,27 holding endeksi ise yüzde 0,35 oranında düşüş kaydetti.