Vergide 'kaçak' korkunç

Maliye müfettişlerinin 2004 yılında incelemeye aldığı bazı kişi ve kuruluşların, kazandıkları 100 liralık gelirin 81.9 lirasını devletten gizlediği belirlendi.Maliye Bakanlığı yetkilileri, yüksek kaçak oranının, denetlenen mükelleflerin seçimindeki isabeti ortaya koyduğunu ifade etti.
Teftiş Kurulu verilerine göre, maliye müfettişleri, geçen yıl üstlendikleri toplam görevlerinin ?yüzde 10'u ile 15'i' dolayında vergi incelemesi gerçekleştirdi. Bu denetimler sonucunda bin 909 adet vergi inceleme raporu düzenlendi.
Müfettişlerin şüphelenerek ?büyüteç altına aldığı' vergi mükelleflerinin, devlete 18 trilyon 554 milyar 368 milyon lira gelir beyan ettiği belirlendi. İncelemeler sonucunda vergi ödememek için devletten kaçırıldığı tespit edilen gelir tutarı ise 15 trilyon 205 milyar 243 milyon lira olarak hesaplandı.
Bu şekilde, müfettişlerin incelediği bazı kişi ve kuruluşların, kazandıkları her 100 liralık gelirin 81.9 lirasını devletten gizlediği ortaya çıktı. Müfettişlerin incelemeleri sırasında, kaçırılan gelirin yanı sıra 9 milyar 385 milyon liralık vergi ve fon payının da ?eksik hesaplanarak', Maliye'ye bu şekilde yatırıldığı anlaşıldı. Vergi kaçırdığı saptanan bu mükelleflere 16 trilyon 37 milyar 792 milyon lira da ceza kesildi.
Maliye Teftiş Kurulu, geçen yıl kamuda daha çok teftiş, tahkik ve vergi dışı incelemelere yoğunlaşan müfettişlerin sadece vergi incelemeleri ile Hazine'ye, kendi maliyetlerinin 60 ile 240 katı arasında bir katkı yaptığını bildirdi.
Öte yandan Maliye Bakanlığı yetkilileri, yüksek kaçak oranının, denetlenen mükelleflerin seçimindeki isabeti de ortaya koyduğunu ifade etti.
(S)