Papadopulos'tan Erdoğan'a ret

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, Başbakan Erdoğan ile KKTC'de görüşmeyi kabul etmeyeceğini açıkladı.



Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Kipros Hrisostomidis, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC'de görüşmeyi kabul etmeyeceğini, ancak Ledra Palas'ta görüşmesinin imkan dışı olmadığını söyledi.

KKTC'yi 'Türk işgali altındaki bölge' olarak niteleyen Hrisostomidis, 'Papadopulos'un, Erdoğan ile asla 'Türk işgali altındaki bölgede' görüşmeyi kabul etmeyeceğini' söyledi.

Hrisostomidis, ''Türkiye'nin yasadışı olarak Kıbrıs'ın kuzey bölgesini işgal ettiğini ve bu işgalin devam ettiğini' de iddia etti.

"Papadopulos Erdoğan'la Ledra Palas'ta görüşebilir"

Papadopulos'un Erdoğan ile Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palas'ta görüşmesinin imkan dışı olmadığını belirten Hrisostomidis, ''eğer böyle bir konu olursa, bu o zaman ele alınacaktır. Fakat şimdilik böyle bir konu üzerinde cevap vermek mümkün değil. Bu konuda şimdi birşey söylemem erkendir'' dedi.

Hrisostomidis, Kıbrıs sorununun uluslararası yönlerinin ele alınması için Başbakan Erdoğan ile birçok kez görüşme girişiminde bulunulduğunu kaydetti.

DİSİ, Türkiye temasları hakkında Papadopulos'u bilgilendirdi

Öte yandan, Güney Kıbrıs'taki ana muhalefet lideri, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Genel Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'de yaptığı temaslar hakkında Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'u bilgilendirdi.

Nikos Anastasiadis görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Papadopulos'u Türkiye Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile yaptığım görüşmeler ve DİSİ heyetinin Türkiye'de görevli ABüyesi ülkelerin büyükelçilileriyle yaptığı görüşme hakkında bilgilendirdim" dedi.
AA
(S)