Bankaların kredi kartı vurgunu

MHP Sakarya milletvekili Münir Kutluata bankalarının gelirlerinin yüzde 25'inin kredi kartları aidatından elde edildiğini söyledi, vurgunun önlenmesi gerektiğini ifade etti.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, bankaların 2011 yılındaki toplam net karının 19 milyar 320 milyon lira olduğunu, bu karın 13 milyar 292 milyon lirasını, bankacılık hizmetleri gelirlerinin oluşturduğunu söyledi.Bankaların vatandaştan haksız komisyonlar aldığını, hiç kullanılmayan kredi kartlarından bile ücret talep etiğini, bununla da yetinmeyerek yeni masraf kalemleri oluşturduklarını ifade etti.AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın, vatandaşın bu konudaki şikayetlerinin TBMM Dilekçe Komisyonu'nda ele alındığını, bir alt komisyon oluşturulduğunu belirtti. Aydın ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca, vatandaşların bankalara ilişkin bu yöndeki şikayetlerini çözüme ulaştıracak bir tasarı da hazırlandığını, bu nedenle Meclis Araştırmasına gerek olmadığını söyledi.

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, bankacılık sektörünü 57. Hükümet döneminde düzene sokulduğunu belirterek, "Ancak maksat bankaların yüksek kar etmesi değildi. Ekonominin finansmanını sağlasın, büyüyen ekonomi içinde kar etsin diye yapıldı bu çalışmalar. Ama şimdi bankaların kârlarının yüzde 25'i, yalnızca kredi kartı aidatlarından elde ediliyor" dedi.