Kuzey Koreye ABD den füzeli mesaj var

ABD hazırlık için Guam adasına savaş gemileri gönderdiğini belirtti.

Kuzey Kore'nin nükleer tehditleri sonrası Güney Kore'ye B-2, B-52, F-22 savaş uçaklarının yanı sıra savaş gemileri ve yüzen bir radar gönderen ABD, Pasifik Okyanusu'ndaki Guam adasında birkaç hafta içinde füze savunma sistemi kuracağını duyurdu.

Hazırlık için Guam adasına savaş gemileri gönderdiğini belirten ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, füze savunma sistemini birkaç hafta içerisinde kuracaklarını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Kuzey Kore'nin son birkaç haftadır takındığı bazı davranışların ''gerçek ve açık bir tehlike'' oluşturduğunu söyledi.

Hagel, ABD'de Ulusal Savunma Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Hagel, Kuzey Kore'nin uzun yıllardır bölge için ''problem'' olduğunu iddia etti.

Kuzey Kore'nin ''kavgacı ve tehlikeli söylemlerini'' artırdığına dikkati çeken Hagel, ''Bunun yanında, son birkaç haftadır takındıkları bazı hareketler, Güney Kore ve Japonya başka olmak üzere müttefiklerimiz için gerçek ve açık bir tehlike arz ediyor. Guam'daki üssümüz, Hawaii ve ülkenin Batı yakasına tehdit gibi. Kuzey Kore'nin doğrudan ABD'yi hedef alan tehditlerini de, ABD Başkanı ve tüm liderlerimizle ciddiye alıyoruz. Bu tehditlere ölçülü, sorumlu ve ciddi karşılıklar verdik'' dedi.

DOĞU KIYISINA UZUN MENZİLLİ FÜZE

Güney Kore yönetimi de, Kuzey Kore'nin uzun menzilli bir füzeyi doğu kıyılarına kaydırdığını açıkladı. Kuzey Kore'nin uzun menzilli bir füzeyi doğu kıyılarına kaydırdığını belirten Güney Kore Savunma Bakanı Kim Kwan-jin, söz konusu füzenin "önemli bir menzil"e sahip olduğunu ancak ABD ana karasını vurabilecek kapasitede olmadığını söyledi. Güney Kore Savunma Bakanı Kim, "Füzenin kaydırılmasının arkasındaki nedeni bilmiyorum, ancak bu test denemesi veya tatbikat olabilir" dedi.

WASHİNGTON'A NÜKLEER NOTA

Kuzey Kore ordusu ise, nükleer silahların kullanımı da dahil olmak üzere ABD'ye askeri operasyon başlatmak için nihai onay aldığını açıkladı.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA'nın yayımladığı açıklamada, ''Genelkurmay başkanının ABD'nin tehditlerine nükleer saldırı yoluyla karşı koyulacağını Washington'a resmi olarak bildirdiği'' vurgulandı.

GERİLİM NÜKLEER TESTLE TIRMANDI

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve BM Güvenlik

Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklayan Kuzey Kore, 11 Mart'ta Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Kore Savaşı'nı sona erdirmek için 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

Kuzey Kore, 31 Mart'ta Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamış, önceki gün de Nyongbyon Nükleer Santralı'nı tekrar açacağını belirtmişti.