Sözde barış istiyorlar,Karayılandan açıklama

Karayılan, silahları bırakarak Türkiye'yi terk etmelerinin mümkün olmadığını açıkladı

İmralı’da MİT’le yaptığı görüşmelerden sonra “çekilme hazırlıklarını yapın” mesajını gönderen Abdullah Öcalan’ın mektubuna karşı Kandil’den “çekince” geldi. Murat Karayılan, silahları bırakarak Türkiye'yi terk etmelerinin mümkün olmadığını açıkladı.

BİZ DE ÖLDÜRDÜK AFFETMEK KARŞILIKLI

İspanya’nın en büyük gazetelerinden El Pais, PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan ile bir söyleşi yaptı. Söyleşide Karayılan, silahları bırakarak Türkiye’yi terk etmelerinin mümkün olmadığını, daha sürecin başında olduklarını dile getirdi.

HAKİKAT KOMİSYONU KURULMALI

Karayılan, söyleşide hakikat komisyonu kurulması gerektiğinin altını çizerek, “Bir hakikat komisyonu kurulmasını istiyoruz; çünkü biz de Türk askerlerini öldürdük. Bu komisyon sayesinde iki taraf da karşılıklı olarak birbirini affedebilir” dedi.

BAŞBAKAN'A TEPKİ!

PKK'nın Kandil'deki lideri Murat Karayılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "silahsız çekilin" çağrısı üzerine "Başbakan, atın önüne araba koymak istiyor" diyerek tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın "Silahlarınızı gömün, bırakın öyle sınır dışına çekilin" sözlerini değerlendiren Murat Karayılan şunları söyledi:

"Başbakan, atın önüne araba koymak istiyor. Türkiye'de 2 binden fazla PKK'lı militan var. Kuzey Irak'ta da 5 bin PKK'lı bulunuyor. Biz bunun imkânsız olduğunu söylüyoruz. Çözüm süreci devam ediyor, tartışıoruz. Silah bırakanlar emekli olmayacak."

İsveç Radyosu'na da konuşan Karayılan, sınır dışına çekilme sürecinde Başbakan Erdoğan'ın saldırı olmayacağı garantisi vermesi gerektiğini, garanti verilene kadar sınır dışına çekilmeyeceğini belirtti.

ANAYASADA KÜRT KİMLİĞİ TANINMALI

Yeni anayasa sürecinde Kürt kimliğinin de tanınması gerektiğini belirten Karayılan "Biz ateşkes ve geri çekilme sürecinin ilk bölümündeyiz. İkinci etapta ise, İspanyol Anayasası'ndaki gibi, Türkiye tüm dillere, tüm inançlara ve tüm etnik grupların birarada yaşayabileceği bir anayasal hakları sağlamalı. Üçüncü aşamada ise standart sağlanmalı" dedi.

Bir hakikat ve uzlaşma komisyonunun da kurulması gerektiğini dile getiren Karayılan, "Biz de, hkiakat ve uzlaşma için bir komisyon kurmak istiyoruz. Bu komita aracılığıyla here iki taraf karşılıklı olarak birbirini affedebilir. Türk askerleri Kürtleri ve PKK'lıları öldürdü, biz de onları öldürdük. Bu kolay değil. Bunların aşılması için bir komisyon kurulması şart" dedi.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI YAPMIYORUZ

Murat Karayılan, Türkiye, ABD ve AB'nin PKK'yı terörist grup olarak gördüğünü belirterek, 2009 yılında ABD'nin PKK'yı uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlamasını eleştirdi. Karayılan, "Bu büyük bir yalan. Ahlaksızlık. Bunu herhangi bir kanıtla ispatlasınlar kabul edelim" dedi. Karayılan, PKK'nın finansmanının Türk ve Kürt diasporası içinde "gönüllü bağış" yoluyla sağladığını da belirtti.

FAALİYETLERİMİZİN YÜZDE 90'I SİYASİ

"Kürt halkı bir ulus olarak, haklarını almak için savaşıyor" diyen Karayılan, "Faaliyetlerimizin yüzde 90'ı siyasi, sadece yüzde 10'u askeri ve bunnu terörist eylem olarak görmüyorum" dedi.

SİVİL HAYATA ALIŞABİLİRİZ

Çözüm sürecinin başarıyla ulaşmasının ardından 14 yıldır Kandil'de olan Karayılan sivil hayata adapte olabileceklerini söyledi. Karayılan, "Burası gerillalar için bir üniversite ortamı gibi. Eğitimimiz, ideolojimiz farklı. Entegrasyon sürecinde bir karmaşa olabilir ama sivil hayata kolay alışabiliriz" dedi