Yangına ağır fatura

Balıkesir'deki orman yangını 45 saatte söndürüldü, bin 500 hektar alan zarar gördü. 5 köy etkilendi, 5 ev de yandı

Balıkesir'de salı günü çıkan orman yangını, 45 saat sonra söndürülürken, bin 500 hektar orman ve tarım alanı zarar gördü. Kepsut ilçesinde çıkan ve önceki gün kontrol altına alındıktan sonra yeniden başlayan yangını söndürebilmek için ekipler gece boyu mücadele etti. Alevlerin önüne iş makineleriyle şerit halinde yollar açan ekipler, ardından bu yollardan arazözlerle alevlere müdahale etti. Çevre il ve ilçelerden gelenlerle birlikte 100'den fazla arazöz ve bölgedeki kamu kurumlarıyla fabrikalara ait iş makinelerinin de kullanıldığı söndürme çalışmalarına, dün gün ağarmasıyla birlikte bir uçak ve 1 helikopterle müdahaleye devam edildi. Bu çalışmalar sonucunda yangın 45 saat sonra kontrol altına alınabilirken, bin 500 hektar alan zarar gördü.

KÖY ALEVLERİN ORTASINDA KALDI
Yangının rüzgârın tutuşan kuru otları, metrelerce uzağa taşıması sonucu oluşan "ateş yağmuru" ile yayıldığını belirten ekipler soğutma çalışmalarını gün boyu sürdürdü. Alevlerin ortasında kalan Ovacık köylüleri, iş makineleriyla açılan yollar ve arazözlerle yapılan müdahaleyle kurtuldu. Alevlerin ortasında kalan 50 keçi telef oldu. Yangın bölgesini havadan helikopterle kontrol eden Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, "Yangını kontrol altına aldık. Ciddi bir sıkıntı yok ama en küçük bir kıvılcım rüzgârla alevlenebiliyor. Bu yüzden iyice soğutmamız lazım" dedi. Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, "Sarıfakılar köyünde bir tarım arazisinde başlayan yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi ama sabotaj ihtimali zayıf. Alevlerden 5 köy ciddi şekilde etkilendi. 5 ev yandı. Ama böylesine büyük bir yangında can kaybı yaşanmamasını teselli olarak görüyoruz" dedi. Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi, yangından büyük zarar gören ve 4 evin yandığı Ovacık ile bir evin yandığı Sarıçayır köylerinde kuru bakliyat, su ve ekmekten oluşan yardım paketleri dağıttı.

2 ORMAN YANGINI DAHA
Bursa'nın Orhaneli ilçesinin Dağgüney ve Deliballar mevkileri arasında dün çıkan orman yangını, ekipler ve köylülerin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında 3 dönüm alan zarar gördü. Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Kazdağları'nın eteklerindeki Güzeltepe köyünde tarım arazisi içinde başlayan yangın, orman alanına sıçramadan kontrol altına alındı.

AMASYA'DAKİ YANGINDA 1 ÖLÜ
Küçük Sanayi Sitesinde bulunan 400 metrekarelik bir mobilya imalathanesinde önceki akşam elektrik panosunun patlaması sonucu yangın çıktı. Alevler mobilya imalatında kullanılan ahşap malzemeler ve kumaşlara sıçradı. O sırada içeride bulunan 4 kişiden 3'ü dışarı kaçmayı başarırken, mobilya imalathanesinde terzi olarak çalışan evli ve 2 çocuk annesi Nezaket Çam (35) yanarak öldü. İtfaiyenin müdahalesiyle alevler diğer işyerlerine sıçramadan kontrol altına alındı.

G.ANTEP'TE YAĞ FABRİKASI
Gaziantep'in Nizip ilçesindeki bir yağ fabrikasında gece bilinmeyen bir nedenden dolayı tahta paletlerin alev almasıyla yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle yüzlerce tahta palet bir anda alev topuna dönüştü. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık bir saat süren çalışmasının ardından alevler fabrikanın diğer bölümlerine sıçramadan kontrol altına alındı.

ERZİNCAN: KÖYDE 5 EV KÜL OLDU
Erzincan'ın İliç ilçesine bağlı Balkaya köyü muhtarı Cemil Emekli'nin evinde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler bitişik evlere de sıçradı. İtfaiyenin 5 saat süren çalışmaları sonucunda alvler kontrol altına alınırken, 5 ev kül oldu, 2 ev de kullanılamaz hale geldi. Köye konteynerler gönderen Kızılay, evsiz kalanlara sıcak yemek verdi.