NSA skandalında Alman damgası

ABD'nin internet verilerinin izlenmesi skandalında her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Alman dış istihbarat servisi BND'nin NSA'ye büyük oranda veri sağladığı anlaşıldı.

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'ya aktarılan veriler bilgisayar dünyasında üstveri (meta data) olarak adlandırılıyor. Üstveriler, dosya adları, oluşturan kişi bilgisi, oluşturulma tarihi gibi basit bilgileri içeriyor.

Haberde, CIA eski çalışanı Edward Snowden'ın belgeleri baz alınarak sadece geçtiğimiz yılın Aralık ayında ABD gizli servisine iki veri toplama merkezi üzerinden 500 milyon civarında üstverinin aktarıldığı yazıldı.

Alman dış istihbarat servisi BND, Bavyera eyaletindeki Bad Aibling'de bulunan veri toplama merkezinin söz konusu iki merkezden biri olabileceğini kabul etti.

‘ALMANLARA AİT VERİLER TEMİZLENİYOR'
BND'den dün akşam yapılan açıklamada, kurumun 50 yıldan uzun bir süredir NSA ile işbirliği yaptığı hatırlatıldı.

Özellikle kriz bölgelerindeki durumun aydınlatılması, orada görevli Alman askerlerinin korunması ve kaçırılan Alman vatandaşlarının kurtarılması gibi konularda birlikte çalışıldığı belirtildi.

Ancak BND Sözcüsü, NSA'nın Almanya'da Alman vatandaşlarının kişisel verilerini topladığına dair bir işaret olmadığını söyledi.

Yurt dışına ilişkin üstveriler iletilmeden önce, çok aşamalı bir süreç kapsamında, Almanlara ait kişisel verilerin temizlendiğini belirten sözcü, Alman telekomünikasyon trafiğinin iletilen veriler arasında olmadığını ifade etti.

ALMAN SAVCILIĞI BİLGİ İSTEDİ
NSA'nın izleme skandalına Alman Federal Savcılığı da el attı. Savcılık NSA'nın dinleme skandalında adı geçen Alman gizli servisleri ve ilgili bakanlıktan bilgi talebinde bulundu.