Türk pilotlar kaçırıldı

Türk Hava Yolları'nda çalışan Türk pilot ve yardımcısının Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırıldığı bildirildi.

Lübnan basınında yer alan haberlere göre, isimleri açıklanmayan Türk Hava Yolları pilotu ve yardımcı pilot havalimanından kalacakları otele giderken otobüsün önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Saldırganlar iki Türk pilotla birlikte kayıplara karıştı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyrut emniyet güçleri, otobüs şoförünün ifadesini aldı.

BÜYÜKELÇİ DOĞRULADI

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, bugün sabaha karşı başkent Beyrut'ta Türk pilot ve yardımcısı kaçırıldığını, kaçırılan iki THY pilotuyla ilgili her türlü görüşmeyi yaptıklarını ancak şu ana kadar kaçıranlarla ilgili ellerinde bilgi olmadığını söyledi.

Özyıldız, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Aldığımız bilgiye göre, İstanbul'dan Beyrut'a yolcu getiren THY uçağının personelini havalimanından otele götüren servis aracının önü, silahlı kişiler tarafından kesiliyor. Silahlı kişiler otobüste bulunan hostesleri indirerek pilot ve yardımcı pilotu kaçırıyor. Kaçıranların kimliği belli değil. Bizimle de bağlantı kurmadılar" dedi.

Özyıldız, olayın duyulmasından hemen sonra yetkililerle bağlantı kurduklarını, ancak kaçıranların kimliği konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Lübnan güvenlik kaynakları, kaçırılan pilotun Murat Akpınar, yardımcı pilotun ise Murat Ağca olduğunu belirtti.

Lübnan 'da daha önce de Türk işadamı Aydın Tufan Tekin ve tır şöförü Abdulbasit Aslan kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

LÜBNAN POLİSİ PİLOTLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Lübnan polisi, bu sabah silahlı kişiler tarafından kaçırılan Türk Hava Yolları (THY) pilotları, Murat Aktümer ve yardımcı pilot Murat Ağca için geniş çaplı soruşturma başlattı. İstanbul- Beyrut seferini yapan THY pilotları, bu sabah Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırılmıştı. Havalimanından THY'ye ait araçla kalacakları otele hareket eden pilotların önünü bir köprü başında kesen iki araçtaki silahlı grup, pilotları kaçırmıştı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan pilotlar hakkında henüz Lübnan tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu arada Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Türk medyasına yaptığı açıklamada, Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çaba harcadığını ifade etti. Güvenlik görevlilerinin, görgü tanıkları ve pilotların kaçırıldığı otobüsün sürücüsünün ifadesini aldığı ifade edildi.

LÜBNAN İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Türk pilotu ile yardımcısının, başkent Lübnan'daki Refik el-Hariri Uluslararası Havalimanı'na giden yolu üzere kaçırılmalarını "kendilerini şaşırttığını" açıkladı.

AA muhabirine açıklama yapan Şerbil, "Kaçırılma eylemi, beklemediğimiz bir olaydı, zira elimizde muhtemel kaçırılma eylemine dair hiçbir bilgimiz yoktu" dedi. Şerbil, eylemi gerçekleştirenlerin kimlikleri tespit edilmesi ve Türk pilotların yeri belirlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bugün sabaha karşı başkent Beyrut'ta Türk pilot Murat Akpınar ve pilot yardımcısı Murat Ağca, havaalanından otele giderken silahlı kişiler tarafından durdurulan servis otobüsünden kaçırılmıştı.