'Et fiyatlarına müdahale gelebilir'

Ramazan'la birlikte artan talebin ardından et fiyatlarında 17-18 lira gibi seviyelerin konuşulması üzerine Et ve Süt Kurumu'ndan müdahale sinyali geldi.

Ramazan'ın ardından et fiyatlarında artış beklentisi yükseldi.

Sektörde 17-18 lira seviyeleri konuşulunca gözler Et ve Süt Kurumu'na döndü.

KEMALOĞLU: TAZE KARKAS ET SÜREBİLİRİZ
Kemaloğlu yaz döneminin et talebinin arttığı bir dönem olduğunu ve fiyatların bu yüzden hareketlendiğini söyledi.

Ancak Kemaloğlu, ileriye dönük spekülasyon beklentileri olduğunu kaydetti ve fiyatların aşırı yükselmesi halinde piyasaya taze karkas et süreceklerini açıkladı.

'EŞİK FİYAT BELİRLENECEK'
Kemaloğlu, Et ve Süt Kurumu olarak fiyatın belli bir eşikte seyretmesi için alınacak tüm önlemleri aldıklarını aktardı ve birkaç gün içinde bu eşik fiyatı belirleyeceklerini söyledi.

17 ildeki ortalama karkas et fiyatının kilo başına 15,75 lira olduğunu söyleyen Kemaloğlu, "Bizim açımızdan bu fiyat eşiği makuldur" dedi ve kesin eşik fiyatının yakında belli olacağını ekledi.

Piyasada et sıkıntısı olup olmayacağıyla ilgili olarak ise Kemaloğlu, "İthalat deniyor. Niye ithalat olsun? Piyasada hayvan bulamama gibi bir sıkıntı söz konusu değil. Sadece fiyatlarda bir hareketlenme var, et piyasasını analiz ettiğinizde bunun normal olduğunu görürsünüz. Piyasada bir kıtlık yok" dedi.

'İTHALAT LOBİSİNİN BASKISI VAR'
Et fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme de SETBİR Başkanı Murat Yörük'ten geldi.

Yörük fiyatların artmasında ithalat lobisinin baskısını hissettiklerini aktardı ve bunun ilk adımlarını Kars'ta bayram öncesi gerçekleşen alım ihalelerinde görüldüğünü söyledi.