Müslüman Kardeşler liderlerine gözaltı

Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki Mursi destekçilerine müdahale edildi. Fransız haber ajansı AFP ölü sayısını 43 olarak verirken, Müslüman Kardeşler 300 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Müslüman Kardeşler, "Gösterilere ve meydanda toplanmaya devam edeceğiz" açıklaması da yaptı.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtlarına bu sabah güvenlik kuvvetleri müdahale etti. Güvenlik güçleri, biber gazı ve plastik mermi kullandı. Müslüman Kardeşler, saldırıda gerçek mermi kullanıldığını iddia etti. Mısır İçişleri Bakanlığı ise bu iddiaları yalanladı.

Mursi taraftarları ise kendilerini taş ve molotofkokteyleriyle savunuyor. Güvenlik güçleri, 47 gündür meydanda bulunan çadırları kaldırdı.

İHVAN: 300 ÖLÜ VAR
Müslüman Kardeşler Örgütü'nün (İhvan) liderlerinden Muhammed Bilteci, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliamlarında, 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Müslüman Kardeşler, ölümlere rağmen gösterilere ve meydanda toplanmaya devam edeceği açıklaması da yaptı.

'ÖLÜMLERDEN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ'
Mısır hükümetinden yapılan açıklamada ise, "Yaşanan ölümlerden üzüntü duyuyoruz" denildi. Açıklamada, kamu ve devlet binalarına saldırı düzenlenmemesi uyarısında da bulunuldu.

'İHVAN LİDERLERİ GÖZALTINDA'
Güvenlik güçleri, Mursi taraftarlarının çadırlarını kaldırırken, Müslüman Kardeşler'in (İhvan) birçok liderini de gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı'ndan General Abdülfettah Osman, "Müslüman Kardeşler'in birçok liderini gözaltına aldık. Ancak isimlerini kamuoyuna duyurmak için henüz erken" dedi.

KENDİSİ GÖZALTINDA, KIZI YARALI
Mısır ordusunun gözaltına aldığı Müslüman Kardeşler liderleri arasında Muhammed Bilteci'nin de olduğu iddia edildi. Muhammed Bilteci'nin kızının da Adeviyye meydanındaki operasyon sırasında göğsünden ve sırtından yaralandığı ileri sürüldü.

ONLARCA ÖLÜ, YÜZLERCE YARALI
Fransız haber ajansı AFP, ölü sayısını 43 olarak duyururken, Müslüman Kardeşler 300 darbe karşıtının hayatını kaybettiğini açıkladı. Mısır güvenlik güçlerinin müdahalesinde yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Mısır Sağlık Bakanlığı ise, ölü ya da yaralı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Mısır İçişleri Bakanlığı da, müdahale sırasında iki güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

TÜRK ELÇİ NTV'YE KONUŞTU
Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, NTV canlı yayınında Adeviyye ve Nahda meydanındaki müdahaleyi değerlendirdi.

Botsalı, "Adeviyye ve Nahda meydanlarına polis operasyonu bu sabah erken saatte başladı. Ateşli silahlar da kullanıldığı yönünde haberler var. Büyükelçi konutu direnişin devam ettiği ana meydanda bulunuyor. Konutumuzun etrafına iki tank konuşlanmış durumda. Büyükelçilik için şu anda endişe edilecek bir durum yok."

“’KATLİAM OLUR’ DENİYORDU”
Darbe öncesi ve sonrası Mısır’ın nabzını yakından tutan NTV’den Mete Çubukçu müdahaleyi değerlendirdi:

Yaklaşık 10 gündür askeri yönetimin, Adeviyye ve Nahda’nın boşaltılmasına yönelik ikazları söz konusuydu.

Özellikle Adeviyye darbenin ilk gününden bu yana milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyordu. Oradaki kitle, Mursi göreve gelene kadar alanı terk etmeyeceklerini söylüyordu.

Ordunun tehditleri sürerken, AB’den ABD’den önemli isimler hem siyasi atmosferi yatıştırmak hem de meydanları dağıtmaya yönelik hamleyi önlemek amacıyla görüşmeler yapıyordu. Adeviyye Meydanı’na yapılacak bir müdahalenin katliama neden olabileceği kaydediliyordu.

Oradaki kalabalık özellikle belli saatlerde çok artıyor ve bir kararlılık söz konusu. Darbe karşıtlarının her gün konuşma yaptığı bir meydan. Büyük bulvarlarla meydana bağlanılıyor, etrafta yerleşim bölgeleri var.

3 Temmuz darbesinden sonra önce alan merkezi, sonra bulvarlara doğru çadırlar kuruldu ve orada tam bir yaşam alanı oluştu. Orası çok fazla sayıda insan barındıran bir yer. Tahrir'den farklı. Tahrir büyük ve geniş bir alan; iş merkezlerinin olduğu bir yer iken Adeviyye mahallelerin ortasında olan bir alan...