Davutoğlu dünyaya seslendi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki katliam karşısında bugün doğru yerde durmayanların, yarın kimseye demokrasi dersi veremeyeceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Azerbaycan'a gitmeden önce Mısır'daki müdahale ve katliama ilişkin görüşlerini açıkladı. Mısır'da günlerdir şiddet eylemine karışmadan demokratik tepkilerini gösteren kitlelere yapılan müdahalenin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kahire yönetiminden bir an önce bu müdahaleye son vermesini beklediklerini bildirdi.

Ahmet Davutoğlu, olayların başlamasının bu yana muhataplarımla görüştüğünü bildirdi. Davutoğlu, "Uluslararası kamuoyunun küresel vicdanı yaralayan sessizliğine artık bir son vermesi gerekiyor. Mısır'da yaşananların demokrasiye hizmet etmediğini artık herkesin görmesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerek. Özellikle Batı ülkelerinin bu sınavda sergileyecekleri tavır tüm bölge halkları tarafından dikkatle izlenecektir. Bugün doğru yerde durmayanlar yarın kimseye demokrasi dersi veremezler. Hayatını kaybeden Mısırlı kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bizim temel önceliğimiz Mısır'ın bir an önce normalleşerek bölgesinde hak ettiği yeri almasıdır" dedi.