Mısır'da El Fetih Camii'ne müdahale başladı

Mısır'da Ramses Meydanı'nda güvenlik kuvvetlerinin yaptığı katliamdan kaçarak El Feth Camisi'ne sığınan göstericilere yönelik askeri operasyon gerçekleştiren Mısır güvenlik kuvvetleri camiye girdi.

Dünden itibaren yaklaşık 400 kişinin mahsur kaldığı camiye yerel saat ile 14:00'da (TSİ 15:00) camiye gaz bombaları atarak müdahale etti. Camiye giren Mısır askerleri içerden çıkarttıkları çok sayıdaki göstericiyi tutukladı. Ordunun operasyonu sırasında El Feth Camisi içerisinde bulunanlardan çığlıklar yükselirken, dışarı çıkarılan bazı protestocular "Baltacı" adı verilen suç gruplarının saldırısına uğradı.

Mısır devlet televizyonu caminin minaresinden güvenlik kuvvetlerine ateş açıldığını iddia ederken, operasyon sırasına bazı güvenlik kuvvetlerinin
camiye ve havaya ateş açtıkları gözlendi.

El Feth Camisi'ne yapılan müdahale sırasında yaralananlar olduğu öğrenilirken, Mısır İçişleri Bakanlığı yetkilileri, camiye operasyonun, camide
bulunan göstericilerin arasında Özbekiye karakoluna saldıran kişiler ile Ramses Meydanı'nda bir binanın yakılmasından sorumlu kundakçıların bulunduğu gerekçesiyle yapıldığını iddia etti.

ARALARINDA TÜRKLER DE VAR

Camide bulunan ve Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında durumuyla ilgili uyarıda bulunduğu Metin Turan son olarak saat 14.40 sularında Fetih Camii içinden "Son dakika Cami dışında silah sesleri geliyor ortalık karışıyor Cami önünde Allahu Ekber sesleri" biçiminde bir tweet attı.

Camide bulunan AA Muhabiri Hiba Zekeriya ile TRT Muhabiri Metin Turan ile iletişim kesilirken, Mısır medyası cami içerisinde bulunan bir Türk
vatandaşının güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandığını bildirdi.

OLAY

Cuma akşamında bu yana Kahire'deki El Fetih Camii'nde bulunan ve polis ateşi dahil çok zor koşullar altında bekleyen göstericilere Mısır güvenlik güçleri müdahale etmişti. Gaz bombalarıyla müdahale edilen Camide TRT muhabiri Metin Turan da mahsur kalmıştı. Turan, Türk basınında telefonla temas kurduğu meslektaşlarına Camii'nin etrafından sadece polis, zırhlı araçlar ve keskin nişancılarla değil "paramiliter" Baltacı takımı mensuplarınca da çevrildiğini, mekandan çıkabilmenin mümkün olmadığını bildirmişti. Metin Turan Cami içinde görüntü alırken birden kapıların kapandığını, iş için geldiği camide kapalı kaldığını belirtti. Metin Turan'dan haber alınamıyor.