Kredi kartlarının limiti maaş kadar olacak

Bankaların bireysel kredi kartı alacaklarının yüzde 43 oranında artması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) harekete geçirdi.

Kurum, hem alacakların artması hem de takipteki kredilerdeki tehlikeli gidişi önlemek için de 3 ayrı taslak hazırladı. Buna göre, maaşı bin lira ve altında olanların kredi kartı limiti de aynı olacak. Kurumdan yapılan açıklamada, 2012 başından itibaren bireysel kredi kartı alacaklarının yüzde 43 arttığına ve bu artışın yüzde 84'lük kısmının taksitli kredi kartı alacaklarından kaynaklandığına dikkat çekildi. Sermaye yeterlilik taslağına göre, kredi kartıyla mal ve hizmet alımı için veya nakit kullandırılan kredilerin kalan vadesi 1-6 aya kadar olan taksit ödemelerine uygulanan risk ağırlığı yüzde 75'ten yüzde 100'e çıkarılacak. Kalan vadesi 6-12 aya kadar olan taksit ödemelerinde yüzde 150 olan risk ağırlığı 200'e, 12 ayı aşanlarda yüzde 200'den 250'ye çıkarılacak.

BİN TL SINIRI GELİYOR
Tebliğ ile genel karşılık oranları ihracat kredilerinde yüzde 1'den sıfıra, KOBİ kredilerinde ise yüzde 1'den 0.5'e indirilecek. Kredi kartlarında 15 bin TL'ye kadar olan limitlerde asgari ödeme tutarının yüzde 25'ten 30'a, 15-20 bin TL arasında ise yüzde 30'dan 35'e yükseltilecek. Geliri 1.000 lira ve altındakiler için limit bin TL'yi geçmeyecek. Limiti bin TL üzerinde olanların gelirini belgelendirmesi istenecek. Gelirler sürekli kontrol edilecek.