Böyle tazminat görülmedi!

Çarptırıldığı tazminatı 8 çuval bozuk para ile ödedi. Parayı saymak 18 banka çalışanının tam 1 gününü aldı...

Çin'in Kunming şehrinde bir restoran sahibi, müşterileriyle arasında çıkan kavganın mahkemeye taşınması sonucu çarptırıldığı para cezasını 8 çuval dolusu bozuk para ile ödedi. Parayı saymak 18 banka çalışanının bir tam gününü aldı.

Geçtiğimiz yıl Çinli bir çift yemek yemek için gittikleri noddle restoranında mekanın 'kirli' olduğunu iddia ederek restoran sahibiyle ciddi bir tartışma yaşadı. Olayın büyümesiyle fiziksel müdaheleye varan tartışma sonucunda eşlerden biri başına ağır darbe alırken diğeri 3 kırık kaburga ile geldikleri restorandan ayrıldı.

Mahkeme salonuna taşınan olay sonucunda hakim, restoran sahibini 11 bin dolarlık (68 bin yen/ 21 bin TL) para cezasına çarptırdı. Ancak olayın ilginç kısmı bu maddi tazminat cezasının bir bölümünün 8 çuval dolusu bozuk para ile ödenmiş olması.

Parayı almak için restorana giden çift, tazminatın 100 bin adet madeni para olarak verileceğini öğrenince şoka uğradı. 400 kilo ağırlığında ve toplam 8 çuval madeni parayı alan çift, tazminatı kağıt paraya çevirmek için şehirdeki bütün bankalara başvurdu.

Sadece Çin Sanayi ve Ticaret Bankası'nın paraları değiştirmeyi kabul etmesi sonrasında banka, paraların sayılması için 18 memur tahsis etti.