İncir üreticisine fiyat şoku

İncir fiyatlarının 3 liradan 1,5 liraya kadar gerilemesi üreticileri kara kara düşündürüyor.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı Bursa siyah incirinin normalden 10 gün önce olgunlaşmasının piyasaya fazla ürün girmesine ve buna bağlı olarak da fiyatların düşüş göstermesine neden olduğunu söylüyor.

Salih Çalı, incirdeki fiyat düşüşünü, "Ekonominin fiyatla ilgili en önemli kuralı bilindiği üzere arz-talep dengesidir. İncir fiyatları da bu çerçevede oluşuyor. Bu sene iklim koşulları nedeniyle Bursa Siyah İnciri için normalden 10 gün kadar bir erkencilik ve hızlı bir olgunlaşma dönemi yaşıyoruz. Bu durum da incir fiyatlarına olumsuz yansıdı." ifadeleriyle anlattı.

Dış pazarda ise özellikle ihracatın yapıldığı AB ülkelerinde tatil gibi nedenlerle talebin yeterli olmadığını da ifade eden Çalı, "Ayrıca bu durumun bir başka yansıması ise birçok firmanın incir işine girmesi nedeniyle pazar büyükmüş gibi algılanarak pazarda baskıyı daha da artırması. Maalesef 'ihracatçı fazlası' piyasada en büyük baskı oluşturuyor." dedi.

Ürün fiyatlarının ihracatçıların da elinde olmayan nedenlerle, üretici nezdinde arzu edilen seviyede olmaması sorununu kısa sürede aşacağını ümit ettiklerini söyleyen Dr. Çalı, üreticilerin yanında olduklarını vurguladı.

UYMSİB olarak Bursa Siyahı İnciri (BSİ) ile ilgili doğrudan ve dolaylı olarak birçok çalışma yaptıklarını vurgulayan Çalı, kesim ve ihraç izin tarihlerinin belirlenmesi, İncir Ethephon toplantıları, İncir yılı organizasyonları gibi etkinliklerin önemine işaret etti.