Ziraat'ten KOBİ'lere büyük destek

Ziraat Bankası ile Dünya Bankası arasında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) kullandırılmak üzere 30 yıl vadeli 300 milyon dolar tutarında kredi anlaşması imzalandı. Ziraat Bankası Dünya Bankası'ndan temin edeceği krediye kendi kaynaklarından 75 milyon dolar ilave kaynak sağlayarak proje kapsamında leasing firmalarına yapılacak finansman desteğini 375 milyon dolara yükseltti.

Ziraat Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın uluslararası finans kuruluşlarından orta ve uzun vadeli kaynak temini yöntemiyle reel sektöre finansman desteği sunarak, Türkiye'nin ekonomik gelişmesine katkı sağlamaya devam ettiği ifade edildi.

Bankanın, Dünya Bankası ile devam eden işbirliği kapsamında, KOBİ'lere işletme ve yatırım kredisi vererek finansman desteği sağladığına dikkat çekilerek, Dünya Bankası'yla 30 yıl vadeli 300 milyon dolar tutarında yeni bir kredi anlaşması yapıldığı kaydedilidi. Bu anlaşma kapsamında temin edilecek kaynağın, Türkiye'nin leasing firmalarına aktarılarak, KOBİ'lerin yatırımlarının leasing yöntemi ile finanse edilmesi hedeflendiği belirtildi.

Ziraat Bankası'nın, Dünya Bankası'ndan temin edeceği 300 milyon dolar tutarındaki krediye kendi kaynaklarından 75 milyon dolar ilave kaynak sağlayarak proje kapsamında leasing firmalarına yapılacak finansman desteğini 375 milyon dolara yükselteceği vurgulandı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın yeni iş modeli ve sağlam büyüme stratejisi temelinde, uluslararası finansal kuruluşlardan hem nakdi hem de gayrinakdi kaynak temin ederek, KOBİ'lere orta ve uzun vadeli finansman desteği sağlamaya devam ettiğini ifade etti.

Aydın, uluslararası finansal kuruluşlarla işbirliklerini artırmaya devam ettiklerini belirterek, böylelikle Türkiye'nin istikrarlı ve sürdürülebilir ekonomik büyümesine, bölgelerarası gelişmişlik farkının azaltılmasına ve istihdama katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti. Ziraat Bankası'nın KOBİ'lerinin finansmana erişimini kolaylaştırma alanında önemli bir başarı yakaladıklarına vurgu yapan Aydın, şunları kaydetti:

"Ülkemiz KOBİ'lerinin rekabet avantajının artırılması global ekonomik sistem içerisinde ülkemizin hedeflediği konuma ulaşmasında önemli bir işlev taşımaktadır. Dünya Bankası ile başlattığımız bu proje kapsamında, Ziraat Bankası olarak KOBİ'lere verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak finansal ihtiyaçlarını leasing yoluyla karşılamayı tercih eden KOBİ'lere destek olabilmek ve leasing firmalarının KOBİ müşterilerine finansman sağlama imkanlarını artırarak, ülkemiz finans ve leasing sektörünün derinliğini artırmayı hedefliyoruz.

İşbirliği yaptığımız uluslararası finansal kuruluşları ve bu kuruluşlardan temin edilen kaynakları artırma hedefindeyiz. Müşteri odaklı iş modelimiz temelinde sunduğumuz ürün ve hizmet seçeneklerini artırmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize doğru kanallardan doğru değer önerisinde bulunmak temel anlayışımız içinde yurtdışından uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlamayı sürdüreceğiz."

Söz konusu kredinin dilimler halinde, KOBİ'lerin yatırımlarının finanse edilmesi için leasing şirketlerine aktarılacağını belirten Aydın, leasing şirketlerinin de krediyi 250'den az çalışanı olan ve cirosu 40 milyon liraya kadar olan firmalara kullandıracağını bildirdi.

Aydın, açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

"İşbirliği yaptığımız uluslararası finansal kuruluşları ve bu kuruluşlardan temin edilen kaynakları artırma hedefindeyiz. Müşteri odaklı iş modelimiz temelinde sunduğumuz ürün ve hizmet seçeneklerini artırmaya devam ediyoruz. Müşterilerimize doğru kanallardan doğru değer önerisinde bulunmak temel anlayışımız içinde yurtdışından uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlamayı sürdüreceğiz."

Açıklamada, Ziraat Bankası'ndan krediyi, KOBİ'lere kullandırmak üzere, 5 yıl vadeyle temin edecek olan leasing firmalarının, bu kaynakları KOBİ'lere en az 3 yıl vadeli olarak sunacağı ve kredinin en az yüzde 15'ini Kalkınmada Öncelikli Yöreler'deki leasing işlemlerine ayıracağı ifade edildi.