'Doların 2 lirayı geçmesi Türkiye'nin lehine'

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, yüksek dolar kurunun Türkiye için iyi olacağı görüşünü savundu.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, doların son günlerdeki seyriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Finans Cafe Programına Melda Yücel Kocaalp'in sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, "Ucuz döviz Türkiyenin başına her zaman bela olmuştur. Özellikle cari açığın yüksek olduğu dönemde ucuz dolar Türk ekonomisinin her zaman önünde olan bir riskti" dedi.

Paniğe neden olacak bir gelişme görmüyorum" diyen Ağaoğlu, "Hatta doların 2 liranın biraz üzerinde olması uzun vadede Türkiye'nin lehine diye düşünüyorum. Cari açığı rahatlatır" dedi.

Döviz piyasasındaki asıl sorunun kurun oynak seyretmesi olduğunu belirten Ağaoğlu, "İnsanlar karanlıktan niye korkar? Önünü göremediği için korkar. Bu şekilde aşırı oynaklık tabii ki insanları tedirgin ediyor" şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinin üretim kabiliyeti olan dinamik bir ekonomi olduğunu söyleyen Ağaoğlu, "Çok büyük bir risk olduğunu düşünmüyorum. Temkinli iyimserim" dedi.

'DÖVİZLE BORÇLANAN İNŞAAT ŞİRKETİ ÇOK AZ'
Kurun düşük olduğu zaman borç alınarak başlanan projelerin şimdi yükselen kurdan nasıl etkileneceği sorulduğunda Ağaoğlu, bu konunun iki açıdan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanda yap-sat projelerin, diğer yanda da üçüncü havalimanı gibi uzun dönemli projelerin olduğunu söyleyen Ağaoğlu, konut sektöründe dövizle borçlanıp inşaat yapan şirketin çok az olduğunu söyledi.

Sektörde genelleme yapmak yerine her projeyi ayrı değerlendirmek gerektiğini belirten Ağaoğlu, projelerin ayrı ayrı ele alınmasının daha doğru olacağını söyledi.

Ağaoğlu, kendi şirketinde dövizle kredi kullanımının toplam iş hacmine bakıldığı zaman yok denecek kadar az olduğunu kaydetti.