ABD Suriye'ye tek başına girmeyecek

İngiliz basınında 'ABD ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik füze saldırısına hazırlandığı' haberlerine yer verilirken Suriye'den açıklama gecikmedi. Suriye Enformasyon Bakanı El-Zubi 'ABD saldırırsa yanıt verilecek' dedi.


İngiliz Sunday Times gazetesinin bugün ilk sayfasından verdiği, "Müttefikler, Suriye'de hava saldırısına doğru ilerliyor" başlıklı haberinde, "Esed rejiminin kimyasal silah saldırılarının arkasında olduğunun kesinliği artarken, İngiliz ve Amerikan askeri planlamacıları Suriye'de füze saldırıları için olası hedefleri belirliyor" diye yazdı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama'nın dün Suriye'ye ilişkin 40 dakika süren bir telefon görüşmesi yaptığına dikkati çeken gazete, "Eylemin türüne ilişkin bir karar yok ancak Londra ve Washington'daki askeri yetkililer hedeflerle ilgili bir liste derliyor" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin önceliğinin Birleşmiş Milletler denetçilerinin saldırının olduğu bölgeye girmeleri konusunda Suriye rejimini ikna etmek olduğu belirtilen haberde, şunlar kaydedildi:

"Diğer seçenekler ise muhalifleri silahlandırmak ve uçuşa yasak bölge ilan etmek. Ancak şu anda üzerinde ciddi olarak konuşulan bir diğer seçenek de Esed rejimine mesaj vermek için 24 ila 48 saat sürecek ve belli noktaları hedef alacak füze saldırıları."

Gazete, Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararı almadan önce konuyu İngiliz Parlamentosu'na sunacağı sözü veren İngiltere Başbakanı Cameron'ın, Suriye rejimine yönelik olası bir askeri müdahalede konuyu parlamentonun gündemine getirme zorunluluğu olmadığını belirtti. Haberde bu ihtimalin, Cameron'ın partisi içinde ve muhalefette fikir ayrılıklarına ve tartışmalara neden olabileceği yorumu yapıldı.
SURİYE'DEN YANIT GELDİ: ABD SALDIRIRSA YANIT VERİRİZ
ABD'nin Suriye'ye müdahalenin tüm Ortadoğu'yu ateşe atacağını açıklayan Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zubi, "Saldırıya saldırıyla yanıt verilecek" dedi.Rusya'nın Sesi'nin haberine göre, El Zubi, "Terörle mücadele bahanesi arkasına saklanamayacaklar. Suriye'ye saldırmak, geziye çıkmaya benzemez. Saldırıya saldırıyla yanıt verilecek. Sonuçta tüm Ortadoğu ateşe bürünecek" sözlerine yer verdi.

Suriye Enformasyon Bakanı, "Suriye ordusu kimyasal silah kullanmadı ve hükümet BM denetçileriyle tam bir işbirliği yapacak" diye kaydetti.

El Zubi, Suriye silahlı kuvvetlerin, Şam'ın Cubare kasabasında Suudi Arabistan yapımı kimyasal madde içeren çok sayıda plastik konteynerin bulunduğu depoyu ele geçirdiğini söyledi.