Türkiye'ye 12 milyar dolarlık şok

Abu Dabili enerji şirketi TAQA'nin Türkiye'de yapmayı planladığı 12 milyar dolarlık kömür santrali projesinden tamamen çıkmayı planladığı bildirildi.

Enerji sektörü kaynakları, Abu Dhabi'nin devlet kontrolündeki enerji şirketi Abu Dhabi National Energy Co TAQA'nın Türkiye'deki 12 milyar dolarlık kömür santrali projesinden değişen öncelikler nedeniyle tamamen çıkmayı planladığını belirttiler.

Enerji sektöründen bir kaynak Reuters'e yaptığı açıklamada, "Kendileriyle ilgili edindiğimiz izlenime göre TAQA bu projeden çıkmayı düşünüyor" dedi.

Elektrik Üretim AŞ ile TAQA arasındaki Afşin-Elbistan kömür havzasında 8,000 MW kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren 12 milyar dolarlık hükümetler arası anlaşma Ocak'ta imzalanmıştı.

TAQA sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, yatırım kararının 2014'e kadar ertelendiğini belirtmiş, ancak projenin iptal edilmesi olasılığı konusunda yorum yapmamıştı.

Bir diğer kaynak ise TAQA'nın projeden tamamen çekilmesi durumunda Türkiye'nin Afşin-Elbistan için yeni ihale açabileceğini belirtti.


İPTAL EDİLMEDİ ERTELENDİ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi'nin (TAQA) Türkiye Direktörü Özgür Ülgin, Afşin-Elbistan bölgesindeki yatırımın iptal edilmediğini, ertelendiğini söyledi. Ülgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, basında yatırımın iptal edildiğine dair haberler çıktığını, bu haberleri incelediğini söyledi.

Şirketin 2013 yılı kaynaklarını yönetim kurulu kararıyla başka yerde kullanmaya karar verdiğini belirten Ülgin, "Projemizde iptal yok, erteleme var" dedi.

Türkiye ile BAE, EÜAŞ ve TAQA arasında 3 Ocak'ta, "Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşma" imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında, bölgede 10-12 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.