KOBİ'lere kredi desteği müjdesi!

En merak edilen soruları yanıtlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Habertürk'e çok özel açıklamalarda bulundu. Bakan Ergün'ün gündeminde, FED'de Suriye endişesi, Dolar'ın 2 liranın üstüne çıkması, yaşanan krizin etkileri ve vatandaşa nasıl yansıyacağı, hurda otomobillere çıkacak destek modolleri, KOBİ'lere verilecek yeni ayrıcalıklar vardı.


"MERKEZ BANKASI BAŞKANI SOĞUKKANLI AÇIKLAMALAR YAPTI"
Son dönemde Merkez Bankası Başkanı'nın yaptığı açıklamları soğukkanlı bulduğunu ifade eden Ergün şunları söyledi: ''Biz herşeyi 2008 krizinin başında zaten görmüştük. Bazı gelişmeleri soğukkanlı karşılamak lazım. Panik yapılacak bir durum yok. Elbette bir miktar para çıkışı olabilir. Buda dövizin yükselmesine neden olabilir. Bu durumu soğukkanlı karşılamak lazım'' dedi. İhracat pazarının daraldığını belirten Ergün, '' 2008'den beri devam eden bir kriz var. Dünya bu ekonomik krizin içinde. Biz de aldığımız tedbirlerle yeni gelişmeleri takip edebiliyoruz'' dedi.

100 BİN KOBİ'YE MÜJDE
KOBİ'leri 30'a yakın proje ile desteklediklerini ifade eden Ergün, '' KOBİ'lere zaman zaman da kredi desteği veriyoruz. Kredi işini kendi yapsa yapamıyor. Kredi faiziyle karşılaşıyor. Fakat biz bankalarla anlaşıp daha düşük faiz miktarları veriyoruz. Yaklaşık 100 bin KOBİ de bu destek paketinden faydalanacak '' dedi.

"DÖVİZ ARTIŞI YIL SONUNA KADAR DEVAM EDEBİLİR"
Doların 2 liranın üzerine çıkışıyla ilgili, bu artışın yıl sonuna kadar devam edebileceğini fakat düşedebileceğini belirten Ergün, ''Krize karşı herkesi uyarmıştık. Bu krizin etkileri devam ediyor. Vatandaşın döviz geliri varsa döviz borcu olsun. Bu durumun olumlu etkileride olacak. Cari açık azalacak ve içerde üretim artacak" dedi.

"SANAYİCİ KAYGILANMASIN"
Sanayicilerle ilgili soruyu yanıtlayan Ergün '' Sanayicinin kaygılanmasına gerek yok. Eğer döviz geliri yoksa dövizle borçlanmasın. Bütün yumurtaları aynı sepete koymasın diye herkesi en baştan uyarmıştık. Bu tablo vatandaşın cebine enflasyon olarak yansır. Fakat olumsuz yansıma enerji maliyetlerinde olur." ifadesini kullandı.

HURDA OTOMOBİLLERE YENİ DESTEK
Yerli otomobilin desteklenmesiyle ilgili konuşan Ergün '' Yolda bile düzgün gitme ihtimali olmayan arabalar var. Bunlar için aracın yaşının modeline göre, bir fiyat belirlenecek. Vatandaşa 6000 bin lira verip Türkiye'de üretilen otomobilleri almalarını isteyeceğiz.Yeni yatırımlara geçmemiz için bu önemli bir gelişme. Eski arabaların trafikten çekilmesi lazım.Yollar artık değişti. Yeni üretilen araçla 20 yıl önceki aracın trafikteki seyri aynı değil'' dedi.