Hava sıcaklıkları nasıl değişecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı son değerlendirmeye göre, hava sıcaklığı yarın kuzeybatı kesimlerde, hafta sonunda kuzey, iç ve batı bölgelerde 3 ila 8 derece azalarak mevsim normalleri civarına gerileyecek.


İstanbul'da 31 Ağustos Cumartesi ve 3 Eylül Salı günü, Ankara'da Cuma ve Cumartesi günü yağış bekleniyor.

30.08.2013 Cuma günü; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, öğle saatlerinden sonra Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu, Artvin ve Rize'nin iç kesimleri ile akşam ve gece saatlerinde İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Çorum, Burdur ve Antalya'nın kuzeybatısının yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam ve gece saatlerinde Sakarya, Kocaeli'nin kıyı ilçeleri, Zonguldak, Düzce, Bartın, Kastamonu ile Sinop'un iç ve batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

31.08.2013 Cumartesi günü; Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile gece saatlerinde Konya, Nevşehir, Niğde ve Aksaray çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Bartın, Kastamonu'nun kıyı ilçeleri ile Sinop'un batısında, öğle saatlerinden sonra aralıklarla Doğu Karadeniz kıyıları ve Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

01.09.2013 Pazar günü; Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bartın, Sinop ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların aralıklarla Doğu Karadeniz kıyıları ve Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın yarın ve hafta sonunda Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s), Güney Ege'de kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

MARMARA'DA YÜKSEK NEM

Hava sıcaklıklarının, mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyrettiği Marmara Bölgesi'nin güneyinde, hissedilen sıcaklığı artıran nem oranlarının yarın rekor seviyelere ulaşması bekleniyor.

Bölgede 5 gün etkisini hissettirecek yüksek nemin, yarın Bursa ve Yalova'da yüzde 96, Balıkesir'de yüzde 92, Çanakkale'de yüzde 81 olması tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerinden derlenen bilgilere göre, Bursa'da bir süredir mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde seyreden hava sıcaklığı bugün 34 dereceyi buldu. Kentte 30 Ağustos-1 Eylül'de beklenen yağışların da etkisiyle hava sıcaklıkları, yarından itibaren mevsim normallerine, 27-28 derecelere kadar gerileyecek.

Bursa'da bugün yüzde 83 olarak tahmin edilen nem oranı, yarın yüzde 96 ile rekor seviyeye yükselecek. Bu oran daha sonra biraz azalarak 31 Ağustos'ta yüzde 87'ye, 1-2 Eylül'de yüzde 75'e gerileyecek.

Balıkesir'de ise hava sıcaklığı, 1 Eylül dışında bugün dahil 5 gün süresince mevsim normallerinin 1-5 derece üzerine seyredecek. Bugün termometrelerin 36 dereceyi görmesi beklenen Balıkesir'de, 30 Ağustos'ta 31, 31 Ağustos'ta 29, 1 Eylül'de 28 ve 2 Eylül'de 30 derecelere kadar sıcaklıklar tahmin ediliyor.

Bu kentte bugün yüzde 78'e kadar çıkması beklenen nem oranı, yarın yüzde 92 seviyelerini görecek. Balıkesir'de nem oranlarının 31 Ağustos'ta yüzde 79'a, 1 Eylül'de yüzde 72'ye, 2 Eylül'de yüzde 71'e kadar gerilemesi bekleniyor.

YALOVA VE ÇANAKKALE'DE YÜKSEK NEM BEKLENTİSİ

Yalova'da da bugün mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde ve en fazla 32 derece olarak beklenen hava sıcaklığı, bu tarihten sonra mevsim normallerine düşecek. Kentte 30 Ağustos ile 1 Eylül'de 27, 31 Ağustos'ta 26 ve 2 Eylül'de 28 derecelere kadar sıcaklık beklentisi var.

Nem oranının yüksek seyrettiği illerden biri olan Yalova'da, bugün yüzde 88, yarın yüzde 96 seviyeleri görülebilecek. Bu şehirde nem oranı tahminleri, 31 Ağustos için yüzde 87, 1 Eylül için yüzde 73, 2 Eylül için yüzde 74 olarak hesaplandı.

Çanakkale'de sıcaklıklar bugün dahil 5 gün mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredecek. Bugün 31, yarın 30, 31 Ağustos-1 Eylül'de 28, 2 Eylül'de ise 29 dereceye kadar hava sıcaklıklarının beklendiği Çanakkale'de nem oranlarının, bugün yüzde 74, yarın yüzde 81, 31 Ağustos'ta yüzde 76, 1 Eylül'de yüzde 61, 2 Eylül'de yüzde 63'ü bulacağı tahmin ediliyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kırklareli çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra Güney Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Artvin çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzeydoğusunun parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Ardahan ile Erzurum'un kuzey ilçelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Açık geçeceği tahmin ediliyor.